Medaliści igrzysk olimpijskich w narciarstwie alpejskim
Z Wikipedii
Lista medalistów olimpijskich w narciarstwie alpejskim w latach 1936-2006:
Spis treści |
[edytuj] Mężczyźni
[edytuj] Zjazd
[edytuj] Slalom
[edytuj] Gigant
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1952 Oslo | Stein Eriksen | Christian Pravda | Toni Spiess |
1956 Cortina d'Ampezzo | Toni Sailer | Anderl Molterer | Walter Schuster |
1960 Squaw Valley | Roger Staub | Josef Stiegler | Ernst Hinterseer |
1964 Innsbruck | François Bonlieu | Karl Schranz | Josef Stiegler |
1968 Grenoble | Jean-Claude Killy | Willy Favre | Heini Messner |
1972 Sapporo | Gustav Thöni | Edmund Bruggmann | Werner Mattle |
1976 Innsbruck | Heini Hemmi | Ernst Good | Ingemar Stenmark |
1980 Lake Placid | Ingemar Stenmark | Andreas Wenzel | Hans Enn |
1984 Sarajevo | Max Julen | Jure Franko | Andreas Wenzel |
1988 Calgary | Alberto Tomba | Hubert Strolz | Pirmin Zurbriggen |
1992 Albertville | Alberto Tomba | Marc Girardelli | Kjetil André Aamodt |
1994 Lillehammer | Markus Wasmeier | Urs Kälin | Christian Mayer |
1998 Nagano | Hermann Maier | Stephan Eberharter | Michael von Grünigen |
2002 Salt Lake City | Stephan Eberharter | Bode Miller | Lasse Kjus |
2006 Turyn | Benjamin Raich | Joël Chenal | Hermann Maier |
[edytuj] Supergigant
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1988 Calgary | Franck Piccard | Helmut Mayer | Lars-Börje Eriksson |
1992 Albertville | Kjetil André Aamodt | Marc Girardelli | Jan Einar Thorsen |
1994 Lillehammer | Markus Wasmeier | Tommy Moe | Kjetil André Aamodt |
1998 Nagano | Hermann Maier | Didier Cuche Hans Knauss |
- |
2002 Salt Lake City | Kjetil André Aamodt | Stephan Eberharter | Andreas Schifferer |
2006 Turyn | Kjetil André Aamodt | Hermann Maier | Ambrosi Hoffmann |
[edytuj] Kombinacja
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1936 Garmisch-Partenkirchen | Franz Pfnür | Gustav Lantschner | Emile Allais |
1948 St. Moritz | Henri Oreiller | Karl Molitor | James Couttet |
1952-1984 | nie rozgrywano | ||
1988 Calgary | Hubert Strolz | Bernhard Gstrein | Paul Accola |
1992 Albertville | Josef Polig | Gianfranco Martin | Steve Locher |
1994 Lillehammer | Lasse Kjus | Kjetil André Aamodt | Harald Christian Strand Nilsen |
1998 Nagano | Mario Reiter | Lasse Kjus | Christian Mayer |
2002 Salt Lake City | Kjetil André Aamodt | Bode Miller | Benjamin Raich |
2006 Turyn | Ted Ligety | Ivica Kostelić | Rainer Schönfelder |
[edytuj] Kobiety
[edytuj] Zjazd
[edytuj] Slalom
[edytuj] Gigant
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1952 Oslo | Andrea Mead-Lawrence | Dagmar Rom | Annemarie Buchner |
1956 Cortina d'Ampezzo | Ossi Reichert | Josefine Frandl | Dorothea Hochleitner |
1960 Squaw Valley | Yvonne Rüegg | Penelope Pitou | Giuliana Minuzzo |
1964 Innsbruck | Marielle Goitschel | Christine Goitschel Jean Saubert |
- |
1968 Grenoble | Nancy Greene | Annie Famose | Fernande Bochatay |
1972 Sapporo | Marie-Theres Nadig | Annemarie Pröll | Wiltrud Drexel |
1976 Innsbruck | Kathy Kreiner | Rosi Mittermaier | Danielle Debernard |
1980 Lake Placid | Hanni Wenzel | Irene Epple | Perrine Pelen |
1984 Sarajevo | Debbie Armstrong | Christin Cooper | Perrine Pelen |
1988 Calgary | Vreni Schneider | Christa Kinshofer | Maria Walliser |
1992 Albertville | Pernilla Wiberg | Diann Roffe Anita Wachter |
- |
1994 Lillehammer | Deborah Compagnoni | Martina Ertl | Vreni Schneider |
1998 Nagano | Deborah Compagnoni | Alexandra Meissnitzer | Katja Seizinger |
2002 Salt Lake City | Janica Kostelić | Anja Paerson | Sonja Nef |
2006 Turyn | Julia Mancuso | Tanja Poutiainen | Anna Ottosson |
[edytuj] Supergigant
[edytuj] Kombinacja
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
1936 Garmisch-Partenkirchen | Christl Cranz | Käthe Grasegger | Laila Schou Nilsen |
1948 St. Moritz | Trude Jochum-Beiser | Gretchen Fraser | Erika Mahringer |
1952-1984 | nie rozgrywano | ||
1988 Calgary | Anita Wachter | Brigitte Oertli | Maria Walliser |
1992 Albertville | Petra Kronberger | Anita Wachter | Florence Masnada |
1994 Lillehammer | Pernilla Wiberg | Vreni Schneider | Alenka Dovžan |
1998 Nagano | Katja Seizinger | Martina Ertl | Hilde Gerg |
2002 Salt Lake City | Janica Kostelić | Renate Götschl | Martina Ertl |
2006 Turyn | Janica Kostelić | Marlies Schild | Anja Pärson |