Make a donation: IBAN: IT36M0708677020000000008016 - BIC/SWIFT:  ICRAITRRU60 - VALERIO DI STEFANO or
Derby Łodzi w piłce nożnej - Wikipedia, wolna encyklopedia

Derby Łodzi w piłce nożnej

Z Wikipedii

Derby Łodzi (Widzew Łódź - ŁKS Łódź) - to jedne z najbardziej znanych w polskiej piłce klubowej derby, czyli specyficzny rodzaj meczu, w którym grają drużyny z jednego miasta w tej samej klasie rozgrywek. Nieraz nazywa się te spotkania świętą wojną.

Pierwsze I ligowe derby Łodzi zostały rozegrane już 3 kwietnia 1927 roku, pomiędzy Łódzkim Klubem Sportowym, a nie istniejącym już Klubem Turystów Łódź. Wygrał ŁKS 2:0 po bramkach Jana Durki. W rewanżu 7 sierpnia 1927 Klub Turystów pokonał ŁKS 4:2.

3 czerwca 1948 roku na stadionie przy al. Unii (choć gospodarzem był Widzew) po raz pierwszy spotkały się w ekstraklasie drużyny ŁKS-u i Widzewa. Wygrał bardziej doświadczony ŁKS 6:2 (4:1). Bramki dla zwycięzców zdobyli Janeczek (3), Baran (2) oraz Łuć, a dla widzewiaków Fornalczyk (2).

Regularne spotkania derbowe pomiędzy tymi drużynami rozpoczęły się jednak dopiero w 1975 roku wraz z ponownym awansem Widzewa do I ligi. Beniaminek udanie zrewanżował się biało-czerwono-białym z al. Unii za dwie porażki sprzed 27 lat. 6 sierpnia 1975 roku na stadionie ŁKS-u (w obecności 35 tys. widzów) Widzew zwyciężył 2:1 (0:1) po dwóch bramkach Błachny.

W dotychczasowych 56 derby Łodzi Widzew - ŁKS (I i II liga) 26 razy wygrał Widzew, 21 razy padł remis, a 11 razy wygrał ŁKS.

Spis treści

[edytuj] Mecze Widzew - ŁKS w ekstraklasie

[edytuj] Wyniki

03.06.1948* Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 2 : 6 (1 : 4) Fornalczyk Gol w  38 minucie meczu 38', Gbyl Gol w  79 minucie meczu 79'
09.09.1948 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 6 : 1 (4 : 1) - Okupiński Gol w  5 minucie meczu 5'

06.08.1975 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 2 (1 : 0) - Błachno Gol w  73 minucie meczu 73' (k), Gol w  86 minucie meczu 86'
07.03.1976* Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 3 : 0 (1 : 0) Możejko Gol w  2 minucie meczu 2', Boniek Gol w  63 minucie meczu 63', Dawid Gol w  88 minucie meczu 88'

24.10.1976* Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 0 : 0 (0 : 0)
07.05.1977 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 0 : 1 (0 : 0) - Błachno Gol w  59 minucie meczu 59'

24.09.1977 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 2 : 1 (1 : 1) - Rozborski Gol w  16 minucie meczu 16'
30.03.1978 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 3 : 0 (1 : 0) Dawid Gol w  18 minucie meczu 18', Surlit Gol w  57 minucie meczu 57', Boniek Gol w  73 minucie meczu 73'

10.09.1978* Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 1 : 0 (1 : 0) Pięta Gol w  45 minucie meczu 45'
25.04.1979 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 1 (1 : 1) Bulzacki Gol w  28 minucie meczu 28' (sam.)

05.09.1979 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 1 (0 : 0) - Błachno Gol w  47 minucie meczu 47' (k.)
30.04.1980* Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 1 : 1 (0 : 1) Smolarek Gol w  52 minucie meczu 52'

31.08.1980 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 0 : 0 (0 : 0)
01.04.1981 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 1 : 1 (1 : 0) Smolarek Gol w  11 minucie meczu 11'

19.09.1981 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 2 (1 : 1) - Tłokiński Gol w  41 minucie meczu 41', Gol w  54 minucie meczu 54'
07.04.1982 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 3 : 1 (3 : 0) Kamiński Gol w  22 minucie meczu 22', Gol w  31 minucie meczu 31', Smolarek Gol w  42 minucie meczu 42'

21.08.1982 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 0 : 0 (0 : 0)
30.03.1983 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 3 : 1 (2 : 1) Smolarek Gol w  10 minucie meczu 10', Wójcicki Gol w  41 minucie meczu 41', Tłokiński Gol w  61 minucie meczu 61'

18.09.1983 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 3 : 1 (1 : 1) Leszczyk Gol w  26 minucie meczu 26', Gol w  26 minucie meczu 26', Dziekanowski Gol w  74 minucie meczu 74'
05.05.1984 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 3 : 3 (2 : 2) - Smolarek Gol w  18 minucie meczu 18', Wraga Gol w  32 minucie meczu 32', Gierek Gol w  79 minucie meczu 79'

18.09.1984 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 0 : 1 (0 : 1) - Smolarek Gol w  26 minucie meczu 26'
31.03.1985 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 4 : 1 (2 : 1) Dziekanowski Gol w  15 minucie meczu 15', Gol w  64 minucie meczu 64', Smolarek Gol w  32 minucie meczu 32', Kajrys Gol w  67 minucie meczu 67'

10.08.1985 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 0 : 0 (0 : 0)
02.03.1986 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 0 : 0 (0 : 0)

06.09.1986 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 0 (1 : 0)
05.04.1987 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 1 : 0 (1 : 0) Kajrys Gol w  23 minucie meczu 23'

06.08.1987 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 1 : 0 (0 : 0) Putek Gol w  50 minucie meczu 50'
02.04.1988 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 0 (1 : 0)

20.08.1988 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 0 (0 : 0)
29.03.1989 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 3 : 1 (1 : 1) Swiątek Gol w  19 minucie meczu 19' (k.), Gol w  73 minucie meczu 73' (k.), Różycki Gol w  46 minucie meczu 46' (sam.)

16.09.1989 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 1 : 1 (1 : 0) Bayer Gol w  15 minucie meczu 15'
13.04.1990 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 0 (1 : 0)

24.08.1991 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 1 : 1 (0 : 0) Miąszkiewicz Gol w  48 minucie meczu 48'
17.04.1992 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 2 : 0 (0 : 0)

29.08.1992 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 3 : 3 (2 : 3) - Iwanicki Gol w  4 minucie meczu 4', Koniarek Gol w  6 minucie meczu 6', Cecherz Gol w  40 minucie meczu 40'
07.04.1993 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 2 : 0 (0 : 0) Iwanicki Gol w  48 minucie meczu 48', Gol w  88 minucie meczu 88'

25.09.1993 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 0 : 1 (0 : 1)
21.05.1994 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 0 : 0 (0 : 0)

18.09.1994 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 2 : 4 (1 : 2) - Podolski Gol w  12 minucie meczu 12' (k.), Michalczuk Gol w  33 minucie meczu 33', Kowalczyk Gol w  48 minucie meczu 48', Pikuta Gol w  86 minucie meczu 86'
15.04.1995 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 1 : 0 (1 : 0) Mielcarski Gol w  36 minucie meczu 36'

26.08.1995 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 3 : 1 (1 : 1) Koniarek Gol w  24 minucie meczu 24', Gol w  90 minucie meczu 90', Czerwiec Gol w  49 minucie meczu 49' - Mięciel Gol w  6 minucie meczu 6'
06.04.1996 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 1 (1 : 1) Saganowski Gol w  21 minucie meczu 21' - Siadaczka Gol w  28 minucie meczu 28'

31.07.1996 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 1 : 1 (1 : 1) Saganowski Gol w  7 minucie meczu 7' - Wyciszkiewicz Gol w  42 minucie meczu 42'
05.03.1997 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 0 : 1 (0 : 0) - Danielewicz Gol w  85 minucie meczu 85'

08.11.1997 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 2 : 3 (1 : 1) Trzeciak Gol w  34 minucie meczu 34', Saganowski Gol w  64 minucie meczu 64' - Curteian Gol w  23 minucie meczu 23', Szymkowiak Gol w  74 minucie meczu 74', Kobylański Gol w  87 minucie meczu 87' (k.)
03.06.1998 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 0 : 0 (0 : 0)

14.11.1998 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 0 : 1 (0 : 1) - Szymkowiak Gol w  22 minucie meczu 22'
29.05.1999 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 5 : 0 (4 : 0) Wichniarek Gol w  8 minucie meczu 8', Gol w  45 minucie meczu 45' (k.), Gol w  64 minucie meczu 64', Gęsior Gol w  20 minucie meczu 20', Świętosławski Gol w  42 minucie meczu 42'

27.10.1999 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 2 : 3 (1 : 2) Wyciszkiewicz Gol w  41 minucie meczu 41', Wieszczycki Gol w  90 minucie meczu 90' - Kiełbowicz Gol w  8 minucie meczu 8', Gol w  25 minucie meczu 25', Zając Gol w  83 minucie meczu 83'
19.03.2000 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 2 : 0 (2 : 0) Poškus Gol w  21 minucie meczu 21', Gol w  33 minucie meczu 33'

11.08.2006 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 2 : 1 (2 : 1) Tychowski Gol w  9 minucie meczu 9', Bogunović Gol w  30 minucie meczu 30' - Madej Gol w  45 minucie meczu 45'
16.03.2007 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 0 : 0 (0 : 0)

05.10.2007 Widzew Łódź - Łódzki Klub Sportowy 0 : 0 (0 : 0)
11.04.2008 Łódzki Klub Sportowy - Widzew Łódź 2 : 0 (1 : 0)