Chód sportowy
Z Wikipedii
Chód sportowy – konkurencja lekkoatletyczna polegająca na pokonywaniu trasy marszem.
Najważniejsze przepisy chodu sportowego nakazują zawodnikowi ciągły kontakt z podłożem (zawsze jedna ze stóp musi dotykać podłoża), co uniemożliwia pokonywanie trasy biegiem oraz wyprostowanie w kolanie nogi pozostającej z tyłu. Za złamanie tych zasad sędziowie rozmieszczeni wzdłuż trasy mogą dać zawodnikowi ostrzeżenie. Trzy ostrzeżenia powodują wykluczenie z zawodów.
Chód rozgrywany jest na bieżni stadionu (krótkie dystanse) oraz na ulicach aglomeracji miejskich. Mężczyźni startują najczęściej na dystansach: 5000 m (hala), 20 km i 50 km, a kobiety na: 3000 m (hala), 5000 m, 10 000 m i 20 000 m. Juniorzy oraz juniorzy młodsi startują na dystansie 10 000 m, juniorki na dystansie 10 000 m, a juniorki młodsze na 5 000 m.
Jednym z najlepszych chodziarzy wszech czasów był Polak Robert Korzeniowski, który specjalizował się w chodzie na dystansie 50 km.
Spis treści |
[edytuj] Najlepsi w świecie
Stan na 1 stycznia 2008.
[edytuj] Mężczyźni
[edytuj] 20 km
do wyniku 1:18:30
Czas | Zawodnik | Narodowość | Data |
---|---|---|---|
1:17:16 | Władimir Kanajkin | Rosja | 29 września 2007 |
1:17:21 | Jefferson Pérez | Ekwador | 23 sierpnia 2003 |
1:17:22 | Francisco Javier Fernández | Hiszpania | 28 kwietnia 2002 |
1:17:23 | Władimir Stankin | Rosja | 8 lutego 2004 |
1:17.25.6 | Bernardo Segura | Meksyk | 7 maja 1994 |
1:17:33 | Nathan Deakes | Australia | 23 kwietnia 2005 |
1:17:41 | Hongjun Zhu | Chiny | 23 kwietnia 2005 |
1:17:46 | Julio René Martínez | Gwatemala | 8 maja 1999 |
1:17:46 | Roman Rasskazow | Rosja | 19 maja 2000 |
1:17:53 | Zhide Cui | Chiny | 23 kwietnia 2005 |
1:17:55 | Walerij Borchin | Rosja | 23 lutego 2008 |
1:17:56 | Alejandro López | Meksyk | 8 maja 1999 |
1:18:04 | Lingtang Bo | Chiny | 7 kwietnia 1994 |
1:18:05 | Dmitrij Jesipczuk | Rosja | 4 marca 2001 |
1:18:06 | Wiktor Burajew | Rosja | 4 marca 2001 |
1:18:06 | Władimir Parwatkin | Rosja | 12 marca 2005 |
1:18:07 | Gaobo Li | Chiny | 23 kwietnia 2005 |
1:18:12 | Artur Meleszkiewicz | Białoruś | 10 marca 2001 |
1:18:13 | Pavol Blažek | Słowacja | 16 września 1990 |
1:18:14 | Michaił Chmielnickij | Białoruś | 13 maja 2000 |
1:18:14 | Noé Hernández | Meksyk | 23 sierpnia 2003 |
1:18:16 | Władimir Andrejew | Rosja | 19 maja 2000 |
1:18:17 | Ilia Markow | Rosja | 12 marca 2005 |
1:18:18 | Jewgienij Misiula | Białoruś | 11 maja 1996 |
1:18:18 | Siergiej Bakulin | Rosja | 23 lutego 2008 |
1:18:20 | Andrej Perłow | ZSRS | 26 maja 1990 |
1:18:20 | Denis Niżegorodow | Rosja | 4 marca 2001 |
1:18:22 | Robert Korzeniowski | Polska | 19 lipca 2000 |
1:18:23 | Andrej Makarow | Białoruś | 13 maja 2000 |
1:18:27 | Daniel García | Meksyk | 19 kwietnia 1997 |
1:18:27 | Shucai Xing | Chiny | 23 kwietnia 2005 |
1:18:30 | Chaohong Yu | Chiny | 23 kwietnia 2005 |
[edytuj] 50 km
do wyniku 3:39:00
Czas | Zawodnik | Narodowość | Data |
---|---|---|---|
3:34:14 | Denis Niżegorodow | Rosja | 11 maja 2008 |
3:35:47 | Nathan Deakes | Australia | 2 grudnia 2006 |
3:36:03 | Robert Korzeniowski | Polska | 27 sierpnia 2003 |
3:36:04 | Alex Schwazer | Włochy | 11 lutego 2007 |
3:36:06 | Chaohong Yu | Chiny | 22 października 2005 |
3:36:13 | Chengliang Zhao | Chiny | 22 października 2005 |
3:36:20 | Yucheng Han | Chiny | 23 lutego 2005 |
3:36:42 | German Skurygin | Rosja | 27 sierpnia 2003 |
3:36:55 | Władimir Kanajkin | Rosja | 11 maja 2008 |
3:37:26 | Walery Spicyn | Rosja | 21 maja 2000 |
3:37:41 | Andrej Perłow | ZSRR | 5 sierpnia 1989 |
3:37:46 | Andreas Erm | Niemcy | 27 sierpnia 2003 |
3:37:58 | Shucai Xing | Chiny | 27 lutego 2005 |
3:38:01 | Aleksiej Wojewodin | Rosja | 27 sierpnia 2003 |
3:38:08 | Siergiej Kirdiapkin | Rosja | 12 sierpnia 2005 |
3:38:17 | Ronald Weigel | Niemcy | 25 maja 1986 |
3:38.29 | Wiaczesław Iwanienko | ZSRS | 30 września 1988 |
3:38:43 | Valentí Massana | Hiszpania | 20 marca 1994 |
[edytuj] Kobiety
[edytuj] 20 km
do wyniku 1:27:00
Czas | Zawodnik | Narodowość | Data |
---|---|---|---|
1:24:50 | Olimpiada Iwanowa | Rosja | 4 marca 2001 |
1:25:11 | Olga Kaniskina | Rosja | 23 lutego 2008 |
1:25:18 | Tatiana Gudkowa | Rosja | 19 maja 2000 |
1:25:20 | Olga Poliakowa | Rosja | 19 maja 2000 |
1:25:29 | Irina Stankina | Rosja | 19 maja 2000 |
1:25:30 | Anisja Kirdiapkina | Rosja | 23 lutego 2008 |
1:25:46 | Tatiana Szemiakina | Rosja | 23 lutego 2008 |
1:25:59 | Tamara Kowalenko | Rosja | 19 maja 2000 |
1:26:11 | Rita Turawa | Białoruś | 15 kwietnia 2006 |
1:26:14 | Irina Pietrowa | Rosja | 19 lutego 2006 |
1:26:16 | Tatiana Sibilewa | Rosja | 23 lutego 2008 |
1:26:16 | Ludmiła Archipowa | Rosja | 23 lutego 2008 |
1:26:22 | Yan Wang | Chiny | 19 listopada 2001 |
1:26:22 | Jelena Nikołajewa | Rosja | 18 maja 2003 |
1:26:23 | Liping Wang | Chiny | 19 listopada 2001 |
1:26:28 | Irina Pudowkina | Rosja | 12 marca 2005 |
1:26:35 | Hongyu Liu | Chiny | 19 listopada 2001 |
1:26:46 | Hongjuan Song | Chiny | 20 marca 2004 |
1:26:50 | Natalia Fiedoskina | Rosja | 19 maja 2001 |
1:26:57 | Ludmiła Jefimkina | Rosja | 19 lutego 2006 |
[edytuj] Utytułowani chodziarze
[edytuj] Mężczyźni
Zawodnik | Igrzyska Olimpijskie | Mistrzostwa świata | Puchar świata | Halowe MŚ |
---|---|---|---|---|
Robert Korzeniowski | ||||
Jefferson Pérez | - | |||
Władimir Gołubniczyj | - | - | ||
Ugo Frigerio | - | - | - | |
Maurizio Damilano | ||||
Raúl González | - | - | ||
Michaił Szczennikow | ||||
Ronald Weigel | - | |||
Hartwig Gauder | - | |||
Francisco Fernández | - | |||
Ernesto Canto | ||||
Christoph Höhne | - | - | ||
Jesús Ángel García | - | - | ||
Jozef Pribilinec | ||||
Abdon Pamich | - | - | ||
Carlos Mercenario | - | - | ||
Valentí Massana | - | |||
Hans-Georg Reimann | - | - | ||
Andrej Perłow | - | |||
Peter Frenkel | - | - | ||
Daniel Bautista | - | - | ||
Ken Matthews | - | - | ||
Ilia Markow | - | |||
Aleksiej Wojewodin | - | |||
John Ljunggren | - | - | - | |
George Larner | - | - | - | |
John Mikaelsson | - | - | - | |
Daniel Garcia | - | - | ||
Weniamin Soldatenko | - | |||
Denis Niżegorodow | - | - | ||
Ivano Brugnetti | - | - | ||
Valentin Kononen | - | - | ||
Bernd Kannenberg | - | - | ||
Nathan Deakes | - | |||
Bernardo Segura | - | - | ||
Wiaczesław Iwanienko | - | - | ||
Daniel Plaza | - | - |
[edytuj] Kobiety
Zawodnik | Igrzyska Olimpijskie | Mistrzostwa świata | Puchar świata | Halowe MŚ |
---|---|---|---|---|
Jelena Nikołajewa | ||||
Olimpiada Iwanowa | - | |||
Kerry Saxby-Junna | - | |||
Irina Strachowa | - | - | ||
Liu Hongyu | - | - | ||
Elizabetta Perrone | - | - | ||
Wang Yan | - | |||
Irina Stankina | - | - | ||
Olga Kaniskina | - | - | ||
Beate Anders | - | - |
biegi: 100 m · 200 m · 400 m • 800 m · 1500 m • 5000 m · 10000 m • 100 m ppł · 110 m ppł · 400 m ppł · 3000 m z przeszk. • 4 x 100 m · 4 x 400 m
biegi uliczne: półmaraton · maraton · ultramaratony
techniczne: pchnięcie kulą · rzut oszczepem · rzut młotem · rzut dyskiem • skok w dal · trójskok · skok wzwyż · skok o tyczce
chód: 10 km · 20 km · 50 km • wieloboje: pięciobój · siedmiobój · dziesięciobój
zawody: mistrzostwa świata · halowe mistrzostwa świata · mistrzostwa Europy · halowe mistrzostwa Europy · puchar świata · puchar Europy
medaliści igrzysk olimpijskich: mężczyźni · kobiety • rekordy: świata · Europy · Polski