Polacy na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim
Z Wikipedii
Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim rozgrywano początkowo wyłącznie w wieloboju. Mężczyźni rywalizowali od 1893 (z przerwami w latach 1915-1921 oraz 1941-1945), a kobiety od 1933 (z przerwą 1940-1946). Do 1995 były one rozgrywane oddzielnie. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim rozgrywane są od 1970, a mistrzostwa na dystansach od 1996.
- -- oznacza, że zawodów nie rozgrywano
- NS oznacza, że Polacy nie startowali
- NC oznacza, że zawodnik nie został sklasyfikowany
- DQ oznacza, że zawodnik został zdyskwalifikowany
Spis treści |
[edytuj] Mistrzostwa świata w wielobojach
[edytuj] 1922-1940
rok | miasto | wielobój mężczyzn | miasto | wielobój kobiet |
---|---|---|---|---|
1922 | Kristiania | NS | -- | -- |
1923 | Sztokholm | NS | -- | -- |
1924 | Helsinki | NS | -- | -- |
1925 | Oslo | NS | -- | -- |
1926 | Trondheim | NS | -- | -- |
1927 | Tampere | NS | -- | -- |
1928 | Davos | NS | -- | -- |
1929 | Oslo | NS | -- | -- |
1930 | Oslo | NS | -- | -- |
1931 | Helsinki | NS | -- | -- |
1932 | Lake Placid | NS | -- | -- |
1933 | Oslo | NS | Oslo | NS |
1934 | Helsinki | NS | Oslo | NS |
1935 | Oslo | Janusz Kalbarczyk - 15 | Oslo | NS |
1936 | Davos | Janusz Kalbarczyk - 13 | Sztokholm | NS |
1937 | Oslo | NS | Davos | NS |
1938 | Davos | Janusz Kalbarczyk - NC | Oslo | NS |
1939 | Helsinki | Janusz Kalbarczyk - 8 | Tampere | Zofia Nehring - 5 |
1940 | Oslo | NS | -- | -- |
Mistrzostwa w 1940 nie są oficjalnie uznawane
[edytuj] 1946-1959
rok | miasto | wielobój mężczyzn | miasto | wielobój kobiet |
---|---|---|---|---|
1946 | Oslo | NS | -- | -- |
1947 | Oslo | NS | Drammen | NS |
1948 | Helsinki | NS | Turku | NS |
1949 | Oslo | Janusz Kalbarczyk - 26 | Kongsberg | NS |
1950 | Eskilstuna | NS | Moskwa | Jadwiga Głażewska - 17 Krystyna Sędzimir - 19 |
1951 | Davos | NS | Eskilstuna | NS |
1952 | Hamar | NS | Kokkola | NS |
1953 | Helsinki | NS | Lillehammer | NS |
1954 | Sapporo | NS | Östersund | NS |
1955 | Moskwa | NS | Kuopio | NS |
1956 | Oslo | NS | Kvarnsveden | NS |
1957 | Östersund | NS | Imatra | Helena Pilejczyk - 9 Elwira Seroczyńska - 11 Renata Baudouin de Courtenay - 20 |
1958 | Helsinki | Antoni Skrzypnik - 31 Stanisław Magierowski - 32 |
Kristinehamn | Helena Pilejczyk - 5 Anna Skrzetuska - 12 Mieczysława Brymas - 22 Bożena Kalbarczyk - 24 |
1959 | Oslo | Antoni Skrzypnik - 39 Stanisław Kuch - 41 Tadeusz Samorzyński - 44 |
Swierdłowsk | Elwira Seroczyńska - 10 Anna Skrzetuska - 12 Renata Szmidt - 16 Bożena Kalbarczyk - 22 Mieczysława Brymas - 25 |
[edytuj] 1960-1969
rok | miasto | wielobój mężczyzn | miasto | wielobój kobiet |
---|---|---|---|---|
1960 | Davos | Jan Tlałka - 39 | Östersund | Helena Pilejczyk - 5 Elwira Seroczyńska - 11 Anna Skrzetuska - 12 Bożena Kalbarczyk - 17 Renata Szmidt - 21 |
1961 | Göteborg | Andrzej Święcicki - 38 Jan Tlałka - 41 |
Tønsberg | Helena Pilejczyk - 7 Anna Skrzetuska - 9 Elwira Seroczyńska - 14 Bożena Kalbarczyk - 16 Renata Szmidt - 17 |
1962 | Moskwa | Tadeusz Matuszewski - 40 Henryk Ossowski - 42 |
Imatra | Elwira Seroczyńska - 9 Helena Pilejczyk - 17 Renata Szmidt - 26 Adelajda Mroske - 27 Barbara Frąckiewicz - 29 |
1963 | Karuizawa | NS | Karuizawa | Elwira Seroczyńska - 23 Helena Pilejczyk - 25 Bożena Kalbarczyk - 31 |
1964 | Helsinki | NS | Kristinehamn | NS |
1965 | Oslo | NS | Oulu | Adelajda Mroske - 20 |
1966 | Göteborg | NS | Trondheim | Wanda Król - 30 Adelajda Mroske - 32 |
1967 | Oslo | NS | Deventer | Adelajda Mroske - 20 Marianna Kaim - 30 |
1968 | Göteborg | NS | Helsinki | Adelajda Mroske - 28 Helena Pilejczyk - NC |
1969 | Deventer | NS | Grenoble | Helena Pilejczyk - 24 Romana Troicka - 26 |
[edytuj] 1970-1980
rok | miasto | wielobój mężczyzn | miasto | wielobój kobiet | miasto | wiel. sprinterski mężczyzn | wiel. sprinterski kobiet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1970 | Oslo | NS | West Allis | NS | West Allis | NS | NS |
1971 | Göteborg | NS | Helsinki | Romana Troicka - 22 Helena Pilejczyk - 26 |
Inzell | Jan Trzebunia - 30 Mieczysław Dziedzic - 35 |
Romana Troicka - 18 Janina Bachleda - 25 |
1972 | Oslo | NS | Heerenveen | Romana Troicka - 24 Erwina Ryś - 26 |
Eskilstuna | Grzegorz Wysocki - 26 Mieczysław Dziedzic - 28 |
Romana Troicka - 21 Erwina Ryś - 22 |
1973 | Deventer | Krzysztof Ferens - 22 Jerzy Liebchen - 34 |
Strömsund | Erwina Ryś - 20 | Oslo | Jan Trzebunia - 32 Henryk Szandala - 36 |
Erwina Ryś - 18 Wanda Król - 22 |
1974 | Inzell | Andrzej Zawadzki - 22 | Heerenveen | Erwina Ryś - 5 Ewa Malewicka - 15 |
Innsbruck | Jan Trzebunia - 14 | Erwina Ryś - 7 |
1975 | Oslo | Jan Miętus - 27 | Assen | Erwina Ryś - 4 Janina Korowicka - 13 |
Göteborg | Jan Trzebunia - 23 Jan Józwik - 27 |
Stanisława Pietruszczak - 8 Erwina Ryś - 23 |
1976 | Heerenveen | Andrzej Zawadzki - 22 | Gjøvik | Erwina Ryś - 12 Janina Korowicka - 23 Ewa Malewicka - 25 |
Berlin | NS | NS |
1977 | Heerenveen | NS | Keystone | NS | Alkmaar | Jan Józwik - 20 | Erwina Ryś - 15 |
1978 | Göteborg | NS | Helsinki | Erwina Ryś-Ferens - 17 | Lake Placid | Jan Józwik - 8 | Erwina Ryś-Ferens - 3 |
1979 | Oslo | NS | Haga | Erwina Ryś-Ferens - 13 Lilianna Morawiec - 24 |
Inzell | Jan Józwik - 9 | Erwina Ryś-Ferens - 7 Ewa Białkowska - 23 |
1980 | Heerenveen | Włodzimierz Waś - 27 | Hamar | Erwina Ryś-Ferens - 9 Ewa Białkowska - 27 |
West Allis | Jan Józwik - 27 | NS |
[edytuj] 1981-1990
rok | miasto | wielobój mężczyzn | miasto | wielobój kobiet | miasto | wiel. sprinterski mężczyzn | wiel. sprinterski kobiet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1981 | Oslo | NS | Quebec City | Erwina Ryś-Ferens - 7 Ewa Białkowska - 23 |
Grenoble | Jan Józwik - 14 | Erwina Ryś-Ferens - 12 |
1982 | Assen | NS | Inzell | Ewa Białkowska - 24 Zofia Tokarczyk - 29 |
Alkmaar | Jan Józwik - 14 | Zofia Tokarczyk - 21 Ewa Białkowska - 28 |
1983 | Oslo | NS | Karl-Marx-Stadt | Ewa Białkowska - 24 | Helsinki | Dariusz Jezierski - 22 Jan Józwik - NC |
Zofia Tokarczyk - 20 |
1984 | Göteborg | Piotr Krysiak - 27 | Deventer | Ewa Białkowka - 28 | Trondheim | NS | Erwina Ryś-Ferens - 6 |
1985 | Hamar | NS | Sarajewo | Lilianna Morawiec - 25 | Heerenveen | Ryszard Rzadki - 14 | Erwina Ryś-Ferens - 3 Lilianna Morawiec - 14 |
1986 | Inzell | Roman Derks - 31 | Haga | Zofia Tokarczyk - 20 | Karuizawa | Jerzy Julian Dominik - 22 Ryszard Rzadki - 24 |
Erwina Ryś-Ferens - 10 Zofia Tokarczyk - 14 |
1987 | Heerenveen | Roman Derks - 33 | West Allis | NS | Sainte-Foy | Jerzy Julian Dominik - 33 | Erwina Ryś-Ferens - 12 |
1988 | Medeo | Piotr Krysiak - 32 | Skien | Erwina Ryś-Ferens - 3 | West Allis | Jerzy Julian Dominik - 28 | Zofia Tokarczyk - 7 Erwina Ryś-Ferens - 9 |
1989 | Oslo | Jaromir Radke - 16 | Lake Placid | Erwina Ryś-Ferens - 23 Zofia Tokarczyk - 18 |
Heerenveen | Tomasz Jankowski - DQ | Zofia Tokarczyk - 11 Ewa Borkowska - 24 Agata Zdrojek - DQ |
1990 | Innsbruck | Mariusz Maślanka - 20 | Calgary | Zofia Tokarczyk - 19 | Tromsø | Tomasz Jankowski - 28 | Ewa Borkowska - DQ |
[edytuj] 1991-2000
rok | miasto | wielobój mężczyzn | miasto | wielobój kobiet | miasto | wiel. sprinterski mężczyzn | wiel. sprinterski kobiet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1991 | Heerenveen | Jaromir Radke - 13 Paweł Abratkiewicz - 32 |
Hamar | Ewa Borkowska - 22 Aneta Rękas - 29 |
Inzell | Paweł Abratkiewicz - 28 | Ewa Borkowska - 23 |
1992 | Calgary | Paweł Jaroszek - 22 Jaromir Radke - 32 |
Heerenveen | Ewa Wasilewska - 14 | Oslo | Paweł Abratkiewicz - 14 | Ewa Wasilewska - 21 |
1993 | Hamar | Artur Szafrański - NC | Berlin | Ewa Wasilewska - 13 | Ikaho | NS | Ewa Wasilewska - 22 |
1994 | Göteborg | Jaromir Radke - 12 | Butte | NS | Calgary | NS | NS |
1995 | Baselga di Pinè | Paweł Zygmunt - 25 Jaromir Radke - 29 |
Savalen | NS | Milwaukee | Tomasz Świst - 22 | NS |
1996 | Inzell | Paweł Zygmunt - 20 | Inzell | Ewa Wasilewska - 20 | Heerenveen | Tomasz Świst - 17 | NS |
1997 | Nagano | Jaromir Radke - 26 Paweł Zygmunt - 35 |
Nagano | NS | Hamar | Tomasz Świst - 25 Paweł Abratkiewicz - 29 |
NS |
1998 | Heerenveen | Paweł Zygmunt - 21 | Heerenveen | NS | Berlin | Paweł Abratkiewicz - 11 | NS |
1999 | Hamar | NS | Hamar | NS | Calgary | Tomasz Świst - 11 Paweł Abratkiewicz - 12 |
NS |
2000 | Milwaukee | Paweł Zygmunt - 22 | Milwaukee | NS | Seul | Paweł Abratkiewicz - 11 Tomasz Świst - 15 |
NS |
[edytuj] 2001-2010
rok | miasto | wielobój mężczyzn | wielobój kobiet | miasto | wiel. sprinterski mężczyzn | wiel. sprinterski kobiet |
---|---|---|---|---|---|---|
2001 | Budapeszt | NS | NS | Inzell | Tomasz Świst - 21 Paweł Abratkiewicz - 23 Rafał Gąsior - 35 |
NS |
2002 | Heerenveen | Paweł Zygmunt - 6 | NS | Hamar | Paweł Abratkiewicz - 22 Tomasz Świst - NC |
NS |
2003 | Göteborg | Paweł Zygmunt - 11 | NS | Calgary | Paweł Abratkiewicz - 19 Tomasz Świst - NC |
NS |
2004 | Hamar | Paweł Zygmunt - 21 | NS | Nagano | Rafał Gąsior - 26 Maciej Ustynowicz - 39 |
NS |
2005 | Moskwa | Paweł Zygmunt - 21 | Katarzyna Wójcicka - 14 | Salt Lake City | NS | NS |
2006 | Calgary | Konrad Niedźwiedzki - 8 Paweł Zygmunt - 19 |
Katarzyna Wójcicka - 14 | Heerenveen | Artur Waś - 35 Maciej Ustynowicz - 40 |
NS |
2007 | Heerenveen | NS | NS | Hamar | Maciej Ustynowicz - 21 Artur Waś - 27 |
NS |
2008 | Berlin | Konrad Niedźwiedzki - 18 | Katarzyna Wójcicka - 17 | Heerenveen | Maciej Ustynowicz - 16 Konrad Niedźwiedzki - 18 |
NS |
[edytuj] Mistrzostwa świata na dystansach
[edytuj] 1996-2000
[edytuj] Mężczyżni
rok | miasto | 500 m | 1000 m | 1500 m | 5000 m | 10000 m |
---|---|---|---|---|---|---|
1996 | Hamar | Tomasz Świst - 17 | Paweł Zygmunt - 22 Tomasz Świst - NC |
Paweł Zygmunt - 13 | Jaromir Radke - 11 | Jaromir Radke - 12 |
1997 | Warszawa | Tomasz Świst - 20 | NS | Artur Szafrański - 18 | 'NS | 'NS |
1998 | Calgary | Paweł Abratkiewicz - 9 Tomasz Świst - DQ |
Paweł Abratkiewicz - 14 | NS | NS | NS |
1999 | Heerenveen | Paweł Abratkiewicz - 6 Tomasz Świst - 7 |
Paweł Abratkiewicz - 5 Tomasz Świst - 18 |
NS | NS | Jaromir Radke - 14 |
2000 | Nagano | Paweł Abratkiewicz - 12 Tomasz Świst - 15 |
Paweł Abratkiewicz - 18 | NS | Paweł Zygmunt - 15 | Jaromir Radke - 14 |
[edytuj] Kobiety
rok | miasto | 500 m | 1000 m | 1500 m | 3000 m | 5000 m |
---|---|---|---|---|---|---|
1996 | Hamar | NS | NS | NS | NS | NS |
1997 | Warszawa | NS | NS | NS | NS | NS |
1998 | Calgary | NS | NS | NS | NS | NS |
1999 | Heerenveen | NS | NS | NS | NS | NS |
2000 | Nagano | NS | Katarzyna Wójcicka - 23 | Katarzyna Wójcicka - NC | Katarzyna Wójcicka - 19 | NS |
[edytuj] 2001-2010
[edytuj] Mężczyżni
rok | miasto | 500 m | 1000 m | 1500 m | 5000 m | 10000 m | wyścig drużynowy |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2001 | Salt Lake City | Paweł Abratkiewicz - 13 Tomasz Świst - 16 |
Paweł Abratkiewicz - 16 | NS | Witold Mazur - 21 Paweł Zygmunt - NC |
Paweł Zygmunt - 11 Jaromir Radke - 14 |
-- |
2002 | -- | -- | -- | -- | -- | -- | -- |
2003 | Berlin | Paweł Abratkiewicz - 15 Tomasz Świst - 17 |
Paweł Abratkiewicz - 20 | NS | Paweł Zygmunt - 4 Witold Mazur - 15 Jaromir Radke - 23 |
Paweł Zygmunt - 8 | -- |
2004 | Seul | NS | NS | NS | Paweł Zygmunt - 8 Witold Mazur - 10 |
Witold Mazur - 8 Paweł Zygmunt - NC |
-- |
2005 | Inzell | NS | NS | Konrad Niedźwiedzki - 14 | Paweł Zygmunt - 10 Witold Mazur - 14 |
NS | Witold Mazur Konrad Niedźwiedzki Paweł Zygmunt - 6 |
2006 | -- | -- | -- | -- | -- | -- | -- |
2007 | Salt Lake City | Maciej Ustynowicz - 15 | Maciej Ustynowicz - 22 | Konrad Niedźwiedzki - 12 | Sławomir Chmura - 20 | NS | Sławomir Chmura Konrad Niedźwiedzki Maciej Ustynowicz - 7 |
2008 | Nagano | Maciej Ustynowicz - 14 | Konrad Niedźwiedzki - 17 Maciej Ustynowicz - 18 |
Konrad Niedźwiedzki - 15 | Sławomir Chmura - 21 Sebastian Druszkiewicz - 22 |
NS | Sebastian Druszkiewicz Robert Kustra Konrad Niedźwiedzki - 8 |
[edytuj] Kobiety
rok | miasto | 500 m | 1000 m | 1500 m | 3000 m | 5000 m | wyścig drużynowy |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2001 | Salt Lake City | NS | NS | NS | Katarzyna Wójcicka - 20 | Katarzyna Wójcicka - 25 | -- |
2002 | -- | -- | -- | -- | -- | -- | -- |
2003 | Berlin | NS | NS | NS | NS | NS | -- |
2004 | Seul | NS | NS | Katarzyna Wójcicka - 10 | Katarzyna Wójcicka - 13 | NS | -- |
2005 | Inzell | NS | NS | Katarzyna Wójcicka - 9 | Katarzyna Wójcicka - 9 | NS | NS |
2006 | -- | -- | -- | -- | -- | -- | -- |
2007 | Salt Lake City | NS | NS | Katarzyna Wójcicka - 19 | NS | NS | Karolina Ksyt Katarzyna Wójcicka Luiza Złotkowska - 7 |
2008 | Nagano | NS | Katarzyna Wójcicka - 16 | Katarzyna Wójcicka - 8 Natalia Czerwonka - 20 |
NS | NS | Karolina Ksyt Katarzyna Wójcicka Luiza Złotkowska - 6 |